Sihirli bir mekan VeNeDiKkK=)))
Venedik hakkında bilinmesi gerekenler=)

=>Kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demir yolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehri olan Venedik’te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

=>Venedik nüfusu 300.000 civarında iken günümüzde 72.000’e kadar düşmüş ve halen azalmakta.

=>Yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu Venedik , artık anakarada bulunan Mestre adı verilen yeni şehre doğru kaymakta.

=>Venedik’te fiyatlar İtalya’nın geneline göre %10 daha pahalı olmasının sebebi de bu kadar turistik olması ve herşeyin deniz yoluyla taşınması.

=>2 yılda bir yapılan Venedik Bienali, film ve müzik festivalleri kentte sürekli kültürel ve sanatsal etkinliklerin yaşanmasını sağlamakta.

=> Her yıl Şubat ayında, ” Karem” yani büyük perhiz öncesi (Paskalyadan 40 gün önce) Pazar, Pazartesi, Salı (perhiz öncesi üç etli gün) eğlenceler düzenlenir. Eğlenceler Çarşamba günü doruğa ulaşarak sonlanır. Katolik dünyasında önem verilen bu kutlamalar, karnaval geleneğinin devamıdır. Bu dönemde günlük yaşam kuralları kalkar, eğlence hat safhaya çıkar. Bu karnavallarda sosyal statülere bağlı kalmamak ve sınıf farklarını kaldırmak için maske takma geleneği Venedik’te hala sürmekte...

=>Büyük Kanal 'da genelde karaya yakın yerlerde suyun üzerinden görünen kazıklar dikilidir. Bunlar, gemiler sığ yerlere/ karaya oturmasın diye kılavuz olarak çakılmış direkler.

=>Deniz seviyesinin yükselmesiyle yeraltı su seviyesinin düşmesi sonucunda oluşan çökme yüzünden Venedik her kış giderek daha çok su baskınına maruz kalmaktadır. Önlem alınmadığı takdirde, Venedik’in bir asır sonra sular altında kalacağı ileri sürülmekte.
=> Venedik'te İstanbuldaki dürümlere benzer pizza dürümler var=)Denemeden dönmeyin=)
=> Adım başı maske satan mağazalar görebilirsiniz:) Bu mağazalara girmemezlik yapmayın, çok değişik maskelerle karşılaşabilirsiniz....

Bu bilgiler; aşağıdaki sitelerden alınmıştır.

Fotoğrafların bazıları tatilde benim çektiklerim ile profesyonel fotoğraf makinesini eksik etmeyen arkadaşım Murata ait:)
Bazılarıysa arkadaşım Belininin kendi çektiği fotoğraflarıdır=9
Dilediğim İtalya tatili:)

Tarih 10 Ekim 2008.
Sabah kalktığımda o kadar heyecanlıydım ki... Beklenen tatil gelmişti... Herşeyim hazırdı. Valizim, el çantam.. Tatil evimden çıktıktan sonra benim için başlamış olucaktı=)

veeee evden çıktım.. İşte tatilimde böyle başladı=)

Saat 1 gibi Yusufla birlikte havaşa binip Sabiha Gökçen Havaalanına gittik. Havaalanına gelmemiz tam bir saat sürdü.. uçağımız 17:30 da kalkacaktı. Ancak 17:30 da kalkacağından pek umutlu da değildik. Myairla giden arkadaşlarımızdan ve ekşi sözlük sayesinde 3, 4 saat rötar olabileceğini duymuştuk.. Tahmin ettiğimiz gibi tam 3 buçuk saat rötar da oldu.. Bu da bizim şansımızdı.. Gülü seven dikenine katlanır derler. Bizimkide öyle birşeydi=)
Saat 21:00 gibi artık uçağın içindeydik. Milanoya gelmemiz tam iki saat sürdü. Milano Orio al Serio havaalanına inmiştik. İstanbulun Sabiha Gökçeni gibi bir havaalanıydı. Küçük ve Merkeze bir saat uzaklıkta... Tatile çıkmadan evvel havaalanından şehre nasıl gideceğimizi de araştırmıştık. Gerçekten de çok işimize yaradı. Bizim Havaşımız gibi olan iki tane otobüs şirketlerinin olduğunu öğrenmiştik.
(Bunlar Autostradale ve Terravision Bus.. Bu iki otobüste yarım saatte bir Havaalanından kalkıyordu. Fiyatları ise 8-9 euro arasında değişmekteydi.
Ancak bu iki otobüste son Merkeze gidiş saatleri 02:00dı. Anlatmak istediğim saat 02:00 den sonra gelseydik, taksi'ye binmemiz gerekecekti. Bu da hiç iyi olmayacaktı. Çünkü bizden önce giden arkadaşlarım rötar yüzünden saat 03:00de Milanoda olduklarını ve bu yüzdende taksiye binmek zorunda kaldıklarını söylemişlerdi. Taksileri tam 120 Euro tutmuş.. Yani bizim uçak biletimiz kadar... O yüzden geç saatlerde Myairla uçmak hiç avantajlı değil.)

Biz saat 11:30 da AutoStradaleye bindik.. Autostradalenin Sitesi de:http://www.autostradale.it/
Otobüs tam Milano Centrale Tren İstasyonunun orada bizi bıraktı. Kaldığımız otelde tren istasyonunda 100 metre ilerisindeydi. İstanbul'da bütün gideceğimiz yerlerin tren saatlerine http://www.trenitalia.com/ 'dan baktığımız için Venedik'e giden trenin saat 08:30da kalktığını biliyorduk.. Ona göre de ayarlandık.. 11 Ekim sabahı erkenden kalkıp trene bindik..
ve istikamet VENEDİKKKKKKKK:))))